Лікування склероатрофічного ліхену у Києві
Склероатрофічний ліхен — поширене хронічне запальне захворювання шкіри, яке найчастіше вражає генітальні, періанальні, та слизові оболонки статевих органів.
Також синоніми цього діагнозу :
- Склерозний лишай
- Атрофічний лишай
- Крауроз вульви (у жінок)
- Облітеруючий ксеротичний баланіт (у чоловіків)
Як виглядає склероатрофічний ліхен?
Склероатрофічний ліхен(крауроз вульви) проявляється у вигляді білих зморшкуватих або потовщених ділянок шкіри, схильних до утворення рубців це досить неприємне захворювання, у якому уражаються зовнішні статеві органи жінки. Склерозний лишай може початися в будь-якому віці, хоча найчастіше він діагностується у жінок старше 50 років. Також можуть хворіти діти в препубертатному віці. І якщо раніше вважалося, що дана патологія є прерогативою жінок похилого віку, то на сьогодні доведено, що хвороба може розвинутися у жінок репродуктивного віку і навіть дівчат-підлітків. Склерозний лишай зустрічається у жінок у десять разів частіше, ніж у чоловіків.
Склероатрофічний ліхен у чоловіків зазвичай вражає кінчик статевого члена (головку), який стає білим, твердим і має рубці. Уретра може звужуватися, що призводить до тонкого або викривленого потоку сечі. Крайню плоть може важко втягнути (фімоз). Сексуальна функція може бути порушена через косметичний дефект або збентеження.
Яка причина появи склероатрофічного ліхена?
Причина склерозного лишаю повністю не вивчена і може включати генетичні, гормональні, травматичні та інфекційні компоненти. Його часто класифікують як аутоімунне захворювання. Аутоімунні захворювання пов'язані з антитілами до певного білка.
Також причиною захворювання на репродуктивному віці може стати недостатня діяльність (гіпофункція) кори надниркових залоз, яєчників або щитоподібної залози. Видалення яєчників у молодому віці найчастіше призводить до виникнення краурозу вульви. Крім того, розвиток захворювання нерідко пов'язують з ожирінням чи цукровим діабетом.
Як діагностується склерозний лишай?
Досвідчений клініцист нерідко може діагностувати склероатрофічний ліхен за його зовнішнім виглядом.
- Дерматоскопія може дати додаткові підказки.
- Часто рекомендується біопсія шкіри.
Біопсія шкіри також може бути рекомендована під час подальшого спостереження, щоб оцінити проблемні ділянки ураження або пояснити неадекватну відповідь на лікування.
Як лікують склероатрофічний ліхен?
Кожне лікування пацієнта індивідуальне, досвідченому спеціалісту потрібно виключити інші схожі захворювання які можуть бути більш небезпечними.
Лікування склерозного лишаю в залежності від стадії захворювання та ділянок ураження може бути:
- Топічні (місцеві) стероїдні засоби у вигляді кремів або мазей
- Топічні (місцеві) інгібітори кальциневрину у вигляді кремів або мазей
- Фототерапія
- CO 2 лазерна абляція гіперкератозних бляшок
- Ін’єкції плазми(PRP) збагаченої стовбуровими клітинами та тромбоцитами
Яка перспектива виліковності?
Склероатрофічний ліхен є хронічним захворюванням і зазвичай зберігається роками.
- Раннє лікування іноді призводить до повної або тривалої ремісії.
- Рубцювання є постійним.
Рекомендується тривале спостереження у лікаря дерматовенеролога для моніторингу захворювання, оптимізації лікування та забезпечення ранньої діагностики раку.
Записатись на прийом
Інститут дерматології і косметології доктора Богомолець це орієнтований на пацієнта інститут дерматології світового класу, де пацієнтів лікують експерти в галузі медичної та косметичної дерматології, які мають знання у всіх аспектах дерматології